Novinky

          • Exkurzia za poznaním Kysúc

          •             Naša exkurzia sa začala v Krásne nad Kysucou, kde sme navštívili Vlastivedné múzeum. Na úvod nám pani lektorka pustila zaujímavú prezentáciu k téme Pravek a potom nás čakala veľká zábava – pokúsili sme sa totiž urobiť pravekú sekeru! Po tomto napínavom zážitku sme si prezreli historické expozície a nazreli do depozitárov. Veľmi sa nám páčilo v expozícii starej školy, kde sme videli, ako vyzeralo vyučovanie v minulosti. Okrem geologickej expozície a expozície z minulosti nášho regiónu bol pre nás najväčším zážitkom na prízemí obrovský mamut v životnej veľkosti.

                        Naša cesta ďalej pokračovala autobusom do Oščadnice, kde bola našou druhou zastávkou Kysucká galéria. Tu nám pani lektorka najskôr porozprávala príbeh o tom, ako celá galéria vlastne vznikla. Potom sme spoločne prechádzali jednotlivými poschodiami a s obdivom sme sledovali krásne obrazy a umelecké diela. Keď sme z galérie vyšli von, čakala na nás sladká odmena v podobe chutnej zmrzliny.

                        Plní energie sme sa znova usadili do autobusu a presunuli sa do Vychylovky. V Múzeu kysuckej dediny sme sa s pani lektorkou prechádzali pomedzi krásne a zachovalé drevené chalúpky. Najviac sme sa však tešili na jazdu Historickou lesnou úvraťovou železnicou. Povozili sme sa na vláčiku, z ktorého sme počas jazdy obdivovali okolitú kysuckú prírodu.

                        Naša záverečná cesta autobusom smerovala do Starej Bystrice. Ako úplne posledné miesto našej exkurzie sme navštívili známy Slovenský orloj. Vypočuli sme si slávnostný zvuk jeho zvonov a s veľkým úžasom sme sledovali pohybujúce sa drevené postavičky. Domov sme sa vrátili plní zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

            Simona Pijáková, 6.A

             

            Naša exkurzia „Kysuce“

            Piataci a šiestaci, pani učiteľky.

            Boli si na exkurzii, mali štyri zastávky.

            Prvé bolo vlastivedné múzeum, zistili sme údajov horu.

            Pravek, mamut, depozitár, aj vzácnych kameňov zopár.

            Druhá časť, čo videli sme, galéria Kysúc z Oščadnice.

            Obrazy, maľby, priestory, tvorili časti výstavy.

            Kysucká dedina vo Vychylovke, nachádzala sa na časti trojke.

            Vláčik trúbil, pískal, nejeden z nás tiež výskal.

            Štvrtá časť v Starej Bystrici, bol orloj v zozname na konci.

            Postavy chodili v hodinách. Už sme toho mali dosť v nohách.

            A to bol koniec exkurzie našej. My sa už tešíme na tie ďalšie.

            Alžbeta Kočvarová, 6.A

          • Športová súťaž zručnosti v jazde na bicykli a kolobežke

          • V utorok 16. 6. 2026 sa niektorí žiaci z 1. stupňa stali cyklistami a kolobežkármi a zmerali si svoje sily a zručnosti v jazde na bicykli alebo kolobežke. Súťaže sa zúčastnilo 39 detí. Najskôr prekonali slalomovú dráhu, pokračovali prejazdom cez úzku uličku, potom sa pokúsili opísať osmičkovú dráhu, vyskúšali si jazdu s jednou rukou, hod loptičkou na cieľ a na záver rýchla jazda do cieľa. Počas jazdy museli rešpektovať pravidlá a podmienkou súťaže bol vlastný bicykel, kolobežka a  cyklistická prilba. Súťažili v nasledovných kategóriách a najúspešnejší boli:

            Cyklisti 1. roč.:                                                  Cyklisti 2. roč.:

            1. miesto: Martin Koža                                  1. miesto: Adam Kompiš

            2. miesto: Kristián Chrastina                         2. miesto: Peter Lisko

            3. miesto: Michaela Hořelicová                     3. miesto: Agáta Balážová

            Cyklisti 3. roč.:                                                  Cyklisti 4. roč.:

            1. miesto: Alex Gír                                      1. miesto: Adrián Lisko
            2. miesto: Michal Rakovan                          2. miesto: Laura Kováčová
            3. miesto: Klára Virdzeková                        3. miesto: František Kuba

            Kolobežkári 1., 2. roč.:                                Kolobežkári 3. a 4. roč.:

            1. miesto: Juraj Holtan (2.A)                   1. miesto: Alexandra Žúborová
            2. miesto: Michaela Melišová  (2.A)
            3. miesto: Štefan Kočiš (1.A)

            Deti, ktoré nemali bicykel alebo kolobežku sa vôbec nenudili. Pre nich bola pripravená  súťaž vo vybíjanej  na ihrisku s umelou trávou.

            Víťazom srdečne blahoželáme!

            Mgr. J. Ševecová, vedúca MZ

          • Školský výlet na Liptove

          • V dňoch 14.-16. júna sa žiaci ôsmeho ročníka zúčastnili školského výletu v Liptovskom Mikuláši. Počas troch dní sme navštívili viaceré zaujímavé miesta a spoločne strávili čas mimo školy. Najviac sme sa tešili na celý deň v Tatralandii, kde sme si užili bazény, tobogany a ďalšie atrakcie aquaparku. Na tretí deň sme si pozreli námestie a dozvedeli sa niečo o meste. Počas večerov sme mali voľný čas, počas ktorého sme skúmali okolie, prechádzali sa okolo Liptovskej Mary a hrali spoločenské hry. Výlet nám umožnil spoznať nové miesta a zažiť niečo iné ako bežné vyučovanie.
            Alžbeta Čurajová, 8.A

          • Zverejnenie výsledkov výberového konania

          • Dňa 16.06.2026 prebehlo výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa

            Základnej školy s materskou školou, Radoľa 326, 023 36 Radoľa,

            podľa zákona č. 321/2025 Z.z. o školskej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

                 

                  Poradie uchádzačov o funkciu je nasledovné:

                              

             

                                1. Ing. Gabriela Berešíková

                                2. Mgr. Vladimír Hromádka

          • Deviataci na turistickom výlete

          • Dňa 11.6.2026 sa žiaci 9. ročníka spolu s pani učiteľkami vybrali na turistiku zo Štrbského Plesa na Popradské Pleso. Napriek vyhliadke nepriaznivého počasia bolo počasie ideálne. Užili sme si výhľady na krásnu prírodu a oddýchli si v nádhernom prostredí. Domov sme sa vrátili unavení, ale plní zážitkov.

            Mgr. E. Frndová Žifčáková, Ing. G. Berešíková

          • Deviataci v ZOO Bratislava

          • Dňa 5.6.2026 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili výletu do Bratislavskej zoo. Pozreli si rôzne zvieratá a získali o nich zaujímavé poznatky. Aj napriek mrholeniu si žiaci spolu s pani učiteľkami výlet užili.

            Mgr. E. Frndová Žifčáková, Mgr. D. Kačeriaková

          • Piataci na výlete

          • Ranné meškanie vlaku preverilo našu improvizáciu hneď na úvod, no piatakov nič nezastavilo. Smer Púchov a potom rýchlo Trnava – misia jasná: interaktívna hra Mocný opasok. Rýchly prehľad nášho dňa:

            🚂 Improvizácia od rána: Vlaky mali vlastné časové pásmo, ale zvládli sme to.

            🏰 Mocný opasok: Hru sme úspešne odohrali a hradby preskúmali.

            🥩 Záchrana dňa: Rezeň na obed zmizol z tanierov bleskovou rýchlosťou.

            🛍️ Krátky rozchod: Vreckové úspešne minuté a všetci sa vrátili vcelku.

            🪙 Technický fail: Sľúbená odmena – vyrazenie vlastnej mince – nebola, stroj štrajkoval.Nevadí, zážitky máme aj bez kovu!

            Deň ubehol neskutočne rýchlo. Domov sme doviezli unavených, ale spokojných školákov!

            Mgr. Slávka Zipserová, Mgr. Mária Szajková

          • 🦅 Keď do školy priletia králi nebies: SOKOLIARI FALCONARII

          • Dnešný deň na našom školskom dvore nebol ani zďaleka obyčajný. Medzi žiakov 1. až 4. ročníka zavítali vzácni hostia – skúsený sokoliar a jeho úchvatné dravce. Deti mali jedinečnú možnosť vymeniť školské lavice za zážitkové učenie priamo pod šírym nebom. Na vlastné oči a z bezprostrednej blízkosti si mohli obzrieť plamienku driemavú, výra skalného, sokola myšiara aj majestátneho orla. Dozvedeli sme sa, ako tieto zvieratá žijú v prírode, čím sa živia a veľa nových zaujímavostí. Školáci si mohli pohladkať sovu plamienku a dokonca zažili ten úžasný pocit, keď im vtáčí kráľ preletel tesne nad hlavami. Dobrovoľnými odvážlivcami sa stali aj náš pán riaditeľ a pán školník, ktorým dravec preletel tesne okolo tváre.

            Ďakujeme Sokoliarom FALCONARII za skvelý zážitok, na ktorý budú naši najmladší žiaci, ale aj my ostatní určite dlho spomínať!

            Autor príspevku: A. Pečalková

          • Štvorylka 2026

          • Dňa 29. mája sa žiaci 7. až 9. ročníka zúčastnili podujatia Štvorylka. Ide o jedinečný synchronizovaný tanec, do ktorého sa každoročne zapájajú stovky žiakov a študentov z rôznych škôl. Všetci tancovali v rovnakom rytme a podľa naučených krokov, čím vytvorili pôsobivú atmosféru plnú energie, radosti a tímového ducha. Podujatie bolo pre našich žiakov zaujímavou skúsenosťou. Svojím vystúpením ukázali nielen tanečné schopnosti, ale aj disciplínu, zodpovednosť a ochotu spolupracovať. Veríme, že si z tohto dňa odniesli množstvo pekných spomienok .

            RNDr. I. Palúchová, Bc. J.Berešíková

          • 🔓 Misia splnená: Poklad je náš! 💰

          • Naša škola sa premenila na tajuplnú únikovú hru. 🏫 

            Deti museli zapojiť všetky mozgové závity. 🧠

            Potrápila ich matematika aj slovenčina. 💥

            Čo všetko museli zvládnuť?

            Násobenie, delenie, aj slovné úlohy v plnom prúde. 📈

            Slovenský jazyk poriadne potrápil hlavy. ✍️

            Druháci ako tajní agenti 😎

            Najväčším prekvapením boli naši druháci. 👶

            Násobilky sa vôbec nezľakli. 💪

            Vypočítali aj to, čo netušili, že vedia. 🔢

            Starších spolužiakov nechali v nemom úžase. 😮

            Sladké víťazstvo 🏆

            Logické hádanky padali jedna za druhou. 🧩

            Kľúč od pokladu bol nakoniec nájdený. 🔑

            Zámok na truhlici úspešne cvakol. 🔓

            Zaslúžená odmena decká neminula. 🍫

            Ďakujeme všetkým za skvelú tímovú prácu a obrovské nasadenie. Nabudúce šifrujeme znova! 🚀

            Mgr. M. Szajková

          • 🏰✨ Výlet do Habakukov: keď sa z našich prvákov a druhákov stali rozprávkoví dobrodruhovia

          • Naši prváci a druháci sa vybrali do čarovnej dedinky Habakuky, kde rozprávky ožívajú a kde sa človek na chvíľu ocitne v inom svete. ✨

            Hneď po príchode si najskôr deti naplnili žalúdky dobrotkami, ktoré im nabalili rodičia a keď načerpali energiu, tak sa z detí stali skúsení obchodníci. Vyzbrojení habakukovskými peniazmi, ktoré získali za eurá, sa pustili do nakupovania suvenírov. A treba povedať, že míňali veľmi zodpovedne… teda aspoň dovtedy, kým sa im nezačalo páčiť to, a to, a to, a vlastne všetko. 🤭

            Počas dňa sme navštívili aj dve rozprávkové predstavenia – Červenú čiapočku a Janka a Marienku. Neboli to však obyčajné rozprávky. Boli moderné, vtipné a plné momentov, pri ktorých sa smiali nielen deti, ale aj dospelí. 👏Najväčší úspech mala asi Červená čiapočka, ktorá sa snažila nájsť ulicu s číslom 67. A keď zaznelo legendárne: „six seveeeen“ 🤣, smiechom sa ozývali celé Habakuky. Okrem toho, babička bol dedko, ktorý podostával v košíčku samé vychytávky (tablety do umývačky, chia semienka, gingershot,…), vlka skopala elektrika a musel čistiť bazén, Janíčko mal bezlepkovú diétu a cukrovku, Baba Jaga frčala na Lexauríne 🫣🤣

            Keď práve neprebiehali rozprávky alebo veľké nákupy, deti naplno využili preliezky a všetky zákutia tejto rozprávkovej dedinky. Svoje hlavičky si ponamáhali aj pri ,,Habakvíze”, ktorý ukončili ,,Habatancom”. Energie mali na rozdávanie a zdalo sa, že im nikdy nedôjde. 🔋No zdanie klame…Cesta domov už bola oveľa tichšia. 😴 Autobus sa postupne menil na pojazdnú spálňu a mnohé deti zaspali ešte skôr, ako stihli poriadne spočítať svoje poklady. Pravdepodobne ich unavilo to náročné celodenné nakupovanie. 😂🛍️

            Z Habakukov sme si odniesli množstvo zážitkov, úsmevov, nových spomienok a možno aj pár suvenírov, ktoré budú doma ešte dlho pripomínať tento rozprávkový deň.

            Výlet pre deti zorganizovali a zrealizovali Mgr. J. Ševecová, Mgr. J. Remišová, Mgr. K. Capková, A. Pečalková

          • MDD V ŠKD - DEŇ PLNÝ ZÁBAVY

          • Naše deti v ŠKD oslávili svoj sviatok dňom plným zábavy a súťaží. Za bohatý program plný zážitkov úprimne ďakujeme pánovi riaditeľovi a zástupcovi Obvodného policajného zboru v KNM a členom DHZ Radoľa. Súťaže pre deti zorganizovali naši šikovní žiaci – úspešní reprezentanti súťaže CO - Mladý záchranár. Najlepší súťažiaci boli odmenení. Nezabudli sme ani na ostatné deti a každé z nich si odnieslo domov balíček k MDD. O top atmosféru sa postarala diskotéka a obrovské prekvapenie v podobe

            maskota jednorožca, z ktorého boli všetci unesení. Chceme sa tiež poďakovať rodičom za ich pomoc, skvelé koláčiky a občerstvenie. Ďakujeme, že ste prišli medzi nás a vytvorili sme spolu atmosféru jednej veľkej rodiny!

            Vaše pani vychovávateľky Pečalková a Kekelyová

          • ŠKD na zmrzline ...

          • Deti zo ŠKD sme zobrali na zmrzlinu do Horného Vadičova. Dobrodružná bola cesta autobusom, zábava na malom ihrisku a perfektná osviežujúca zmrzlinka.

            Pani vychovávateľky Aďka a Táňa

          • Stali sme sa učiteľmi - "Teacher exchange"!

          • Decká zo žiackeho parlamentu mi navrhli, že by si chceli vyskúšať byť učiteľmi. Tak som si v duchu povedala: "A prečo nie?". Po dohode s pani učiteľkami sme sa pustili do akcie "Teacher exchange".

            Parlamentári sa museli na hodiny dôkladne pripraviť. Oboznámiť sa s témou a obsahom vybranej hodiny, premyslieť si čo a najmä ako budú učiť, pripraviť si rôzne aktivity na precvičovanie učiva. Veď vyučovanie v podaní rovesníkov pretlmočené do ich jazyka je pre deti prínosom, často je prirodzenejšie a pútavejšie počúvať vysvetlenie od spolužiaka ako od dospelého vyučujúceho. Žiak - učiteľ si zároveň buduje schopnosti odovzdávať svoje vedomosti a rozvíja si komunikačné zručnosti.

            Vyučovanie dopadlo výborne a všetky dohliadajúce pani učiteľky udelili svojim novým učiteľom/učiteľkám samé jednotky.

            A čo na to všetko parlamentári? Tu je pár ich reakcií na ich učiteľovanie. Nuž posúďte sami:

            "Učenie bolo celkom super, deti 1. ročníka poslúchali, počúvali a urobili všetko, čo sme povedali. Mal som z toho radosť." Matej Kaplík

            "Nám sa to veľmi páčilo, deti boli ku nám milé a počúvali nás. S Ninkou sme si to užili a máme super spomienku. Dúfam, že niečo takéto bude aj budúci rok." Adriána Pinková, Nina Pavlusová

            Ďakujem našim parlamentárom za nápad i realizáciu!

            Mgr. Mária Kubalová

          • 🎈✨ MDD v Radoli: deň, keď ihrisko ovládla detská radosť

          • Dnes sa futbalové ihrisko v Radoli zmenilo na miesto plné smiechu, hier, súťaží a detskej energie. 🏸🤸🏻‍♀️🥳Naši žiaci z 1. stupňa tam oslávili svoj veľký deň – Medzinárodný deň detí. 

            A že sa bolo na čo pozerať ! 😄Najskôr si deti užívali voľný program – po ihrisku ,,lietali” lopty, rakety, švihadlá aj deti samotné. Niekto športoval, niekto vymýšľal vlastné hry, iní si doniesli spoločenské hry a niektorí jednoducho len behali od radosti, že je dnes deň venovaný práve im. 💜

            Neskôr prišiel čas ukázať aj svoju rýchlosť, výbušnú silu, súťažného ducha, ale aj spoluprácu. Súťažilo sa v:⚡ šprinte🏃🏼‍➡️ ,,štafete”🦘 skoku z miestaA veru… niektorí skákali tak ďaleko, že by sa za nich nehanbil ani klokan ! 🤭👏

            Veľkým prekvapením bola návšteva pána riaditeľa, ktorý sa rozhodol, že si porovná svoje schopnosti s deťmi. Odvážne sa postavil pred čiaru s cieľom predviesť svoj brutálny skok… No naši žiaci mu ukázali, že detská energia je jednoducho ‘supersila’ a odporúčali mu, aby sa nabudúce lepšie rozcvičil. 😄💪

            Nechýbali ani odmeny, úsmevy, povzbudzovanie a množstvo veselých momentov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

            Dnešný deň nám opäť pripomenul, že detský smiech je tá najkrajšia hudba a že práve takéto chvíle robia školu nezabudnuteľnou. 🎈✨

            Mgr. K. Capková

          • ⚽☀️ Keďže športu nikdy nie je dosť…

          • Tak sa našej škole konal ďalší športový deň, tentokrát venovaný futbalu. Od rána panovala skvelá nálada, nechýbala súťaživosť, tímový duch a množstvo pekných športových momentov.

            Prvé dve hodiny patrili zmiešaným tímom 5. a 6. ročníka. Na ihrisku si svoje sily zmerali 4 družstvá, ktoré predviedli bojovné a vyrovnané výkony. Po napínavých zápasoch si víťazstvo vybojoval tím v zložení:

            🏆 Dávid Mrmus, Milan Brisuda, Sebastián Andel, Diana Šišilová

            Nasledujúce štyri hodiny patrili žiakom 7., 8. a 9. ročníka. Do turnaja sa zapojilo až 6 zmiešaných tímov, ktoré spolu odohrali úctyhodných 15 zápasov. O kvalitné akcie, pekné góly a dramatické momenty nebola núdza.Počasie nám prialo počas celého dňa – miestami možno až príliš. ☀️😄 Napriek horúcim podmienkam však všetci hráči podali obdivuhodné výkony a bojovali až do posledného hvizdu.Víťazom turnaja starších žiakov sa stal tím v zložení:

            🏆 Matúš Ondrúšek, Alexander Andel, Jakub Svrček, Michal Kultan, Nina Pavlusová, Viktória Šidlová

            Na svoje si však prišli aj žiaci, ktorí sa do futbalového turnaja nezapojili. Počas dňa mali pripravené ďalšie športové aktivity – niektorí si zahrali basketbal, iní badminton a ďalší si užili pohyb na futbalovom ihrisku v Radoli, kam sa vybrali spolu s pani učiteľkami.Veríme, že si všetci tento deň naplno užili, odniesli si množstvo zážitkov a opäť si pripomenuli, že pohyb a šport môžu byť nielen zdravé, ale aj poriadne zábavné. 💛⚽

            Mgr. K. Capková

          • Piataci a šiestaci vymenili lavice za divočinu! 🎒

          • Prekážky vonku preverili našu kondičku a fauna zase naše nervy. Našli sme nosánika (asi😅) a stretli sme aj užovku obojkovú. 🐍 Väčšina tímu brala spiatočku, ale Vilko? Ten si s ňou skoro vymenil telefónne číslo. Strach? To slovo v jeho slovníku proste chýba! 🤷‍♂️

            Bc. J. Berešíková, Mgr. M. Szajková

          • 🥉Adam zabojoval aj na kraji !

          • Po úspešnom vystúpení na okresnom kole, kde si vo vrhu guľou vybojoval 1. miesto a postup do krajského kola, dňa 25.5. 2026 v Liptovskom Mikuláši reprezentoval našu školu Adam aj medzi najlepšími športovcami kraja. V silnej konkurencii predviedol výborný výkon a vybojoval si krásne 3. miesto. 🥉👏

            Adamovi srdečne gratulujeme k tomuto úspechu a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy. Sme radi, že svoj talent dokázal pretaviť do ďalšieho skvelého výsledku.

            Prajeme mu veľa chuti do športovania a ešte mnoho športových úspechov ! 🍀

            Mgr. K. Capková, Mgr. I. Gregová

          • Hotel pre hmyz🐝🍀

          • Otvorili sme nový hotel!🐞🪲🐝🐜🐛

            Po vyučovaní sme spojili sily a vyrobili sme tento hmyzí domček z čisto prírodných materiálov. Ponúka bezplatné ubytovanie pre usilovné včielky samotárky, lienky a iných drobných pomocníkov, ktorí sa nám za to odmenia opelením kvetov a čistou záhradou. Sme hrdí, že takto spoločne pomáhame našej prírode!

            Naša stavba zamieri priamo do Kysuckého múzea, odkiaľ pocestuje buď do Kaštieľa Radoľa, alebo do lona prírody v skanzene Vychylovka🌼

            Mgr. M. Szajková

    • Kontakty

  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje