Naša exkurzia sa začala v Krásne nad Kysucou, kde sme navštívili Vlastivedné múzeum. Na úvod nám pani lektorka pustila zaujímavú prezentáciu k téme Pravek a potom nás čakala veľká zábava – pokúsili sme sa totiž urobiť pravekú sekeru! Po tomto napínavom zážitku sme si prezreli historické expozície a nazreli do depozitárov. Veľmi sa nám páčilo v expozícii starej školy, kde sme videli, ako vyzeralo vyučovanie v minulosti. Okrem geologickej expozície a expozície z minulosti nášho regiónu bol pre nás najväčším zážitkom na prízemí obrovský mamut v životnej veľkosti.
Naša cesta ďalej pokračovala autobusom do Oščadnice, kde bola našou druhou zastávkou Kysucká galéria. Tu nám pani lektorka najskôr porozprávala príbeh o tom, ako celá galéria vlastne vznikla. Potom sme spoločne prechádzali jednotlivými poschodiami a s obdivom sme sledovali krásne obrazy a umelecké diela. Keď sme z galérie vyšli von, čakala na nás sladká odmena v podobe chutnej zmrzliny.
Plní energie sme sa znova usadili do autobusu a presunuli sa do Vychylovky. V Múzeu kysuckej dediny sme sa s pani lektorkou prechádzali pomedzi krásne a zachovalé drevené chalúpky. Najviac sme sa však tešili na jazdu Historickou lesnou úvraťovou železnicou. Povozili sme sa na vláčiku, z ktorého sme počas jazdy obdivovali okolitú kysuckú prírodu.
Naša záverečná cesta autobusom smerovala do Starej Bystrice. Ako úplne posledné miesto našej exkurzie sme navštívili známy Slovenský orloj. Vypočuli sme si slávnostný zvuk jeho zvonov a s veľkým úžasom sme sledovali pohybujúce sa drevené postavičky. Domov sme sa vrátili plní zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.
Simona Pijáková, 6.A
Naša exkurzia „Kysuce“
Piataci a šiestaci, pani učiteľky.
Boli si na exkurzii, mali štyri zastávky.
Prvé bolo vlastivedné múzeum, zistili sme údajov horu.
Pravek, mamut, depozitár, aj vzácnych kameňov zopár.
Druhá časť, čo videli sme, galéria Kysúc z Oščadnice.
Obrazy, maľby, priestory, tvorili časti výstavy.
Kysucká dedina vo Vychylovke, nachádzala sa na časti trojke.
Vláčik trúbil, pískal, nejeden z nás tiež výskal.
Štvrtá časť v Starej Bystrici, bol orloj v zozname na konci.
Postavy chodili v hodinách. Už sme toho mali dosť v nohách.
A to bol koniec exkurzie našej. My sa už tešíme na tie ďalšie.
Alžbeta Kočvarová, 6.A
