V našej škole sa postupne snažíme vytvárať inkluzívne prostredie, v ktorom je každý vítaný a prijímaný so svojou jedinečnosťou, tak aby mohol optimálne rozvíjať svoj potenciál. Túto úlohu v spolupráci s pedagogickými zamestnancami školy zabezpečuje školský podporný tím. Školský podporný tím pôsobí na našej škole v súlade s § 84a) zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch od školského roku 2022/2023. Jeho úlohou je spoluvytvárať bezpečné prostredie pre žiakov založené na rešpekte, prijatí, porozumení.
Náš školský podporný tím tvorí školský špeciálny pedagóg, výchovný a kariérový poradca, koordinátor prevencie a pedagogické asistentky. Členovia školského podporného tímu spolupracujú a poskytujú podporu žiakom, učiteľom, rodičom, pedagogickým zamestnancom i vedeniu školy.
Školský podporný tím pracuje v zložení:
- Mgr. Mária Szajková – školský špeciálny pedagóg, koordinátor školského podporného tímu
- Ing. Jana Obernauerová – výchovný a kariérový poradca
- Mgr. Mária Kubalová – koordinátor prevencie
- Mgr. Kristína Capková – pedagogický asistent
- Mgr. Zuzana Mičicová – pedagogický asistent
- Mgr. Jana Remišová – pedagogický asistent
- Bc. Jana Berešíková – pedagogický asistent
- Bc. Nikola Várošová – pedagogický asistent
Členovia školského podporného tímu fungujú v bežných činnostiach samostatne a vykonávajú činnosti, ktoré majú v náplni práce. Podporný tím sa pravidelne stretáva a spoločne rieši aktuálne problémy, požiadavky a potreby zo strany vedenia školy, učiteľov, rodičov, žiakov. Jeho pracovnou náplňou teda nie je len starostlivosť o žiakov so špeciálnymi potrebami a žiakov vzdelávaných s podpornými opatreniami, ale aj intaktných. Školský podporný tím predstavuje funkčné prepojenie medzi 1. a 2. stupňom podpornej úrovne na úrovni školy a v prípade potreby zabezpečuje aj prepojenie so zariadeniami poradenstva prevencie na 3., 4. a 5. stupni podpornej úrovne. Podľa § 131 ods. 2 školského zákona vykonáva školský podporný tím činnosti podpornej úrovne prvého stupňa. Jednotlivé podporné opatrenia aj so zdôvodnením, kto ich môže realizovať a za akých podmienok, definuje oficiálny Katalóg podporných opatrení: https://podporneopatrenia.minedu.sk/data/att/28077.pdf
PODPORNOU ÚROVŇOU 1. STUPŇA rozumieme univerzálnu preventívno-výchovnú činnosť, ktorá sa poskytuje všetkým žiakom ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti. Cieľom je zabezpečiť optimálne podmienky pre sociálno-emocionálny, kognitívny a osobnostný rozvoj žiaka. Prostredníctvom úpravy obsahu, foriem a metód sa univerzálne preventívne aktivity a princípy implementujú do výchovy a vzdelávania, pričom sa zameriavajú na budovanie pozitívnej klímy a zdravých vzťahov v triede, nenásilnej vzájomnej komunikácie pocitov a potrieb, riešenie žiackych konfliktov, sledovanie pokroku žiakov, udržiavanie motivácie, rozvoj prosociálneho správania a empatie, kariérového poradenstva. Realizuje ju v triede každý pedagogický zamestnanec aktívnou spoluprácou so školským podporným tímom školy, v kooperácií so zákonným zástupcom žiaka. Triedny učiteľ je kľúčovým pilierom 1. stupňa podpornej úrovne. Počas výchovno-vzdelávacej činnosti primárne zodpovedá za koordináciu činností na podporu budovania pozitívnej klímy triedy, riešenie žiackych konfliktov, vytváranie zdravých vzťahov, identifikáciu potrieb, prekážok a rizík, tiež hľadanie zdrojov na ich riešenie.
PODPORNÁ ÚROVEŇ 2. STUPŇA je poskytovaná v školskom prostredí žiaka. Činnosti podpornej úrovne druhého stupňa vykonáva podľa § 131 ods. 3 školského zákona, školský špeciálny pedagóg a odborný zamestnanec školy v spolupráci s centrom poradenstva a prevencie. Jedná sa o orientačnú diagnostiku, prevenciu, poradenstvo, intervenciu, krízovú intervenciu, terapiu, reedukáciu, metodickú podporu a poradenstvo pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a zákonným zástupcom alebo zástupcom zariadenia.
PODPORNÁ ÚROVEŇ 3. STUPŇA je poskytovaná odborným zamestnancom v centre poradenstva a prevencie. Jedná sa o základnú, čiastkovú alebo komplexnú diagnostiku, prevenciu, poradenstvo, intervenciu, krízovú intervenciu, terapiu, rehabilitáciu, reedukáciu, metodickú a supervíznu činnosť pre školský podporný tím, pedagogických a odborných zamestnancov, zákonných zástupcov a zástupcov zariadenia.
Jednotlivé úrovne podpory znázorňuje schéma:
Schéma: Katalóg podporných opatrení
https://podporneopatrenia.minedu.sk/data/att/28077.pdf
Niektoré podporné opatrenia môže škola realizovať bez súhlasu zákonného zástupcu. Jedná sa o prevenciu, krízovú intervenciu, predchádzanie rizikovému správaniu. Zákonný zástupca môže žiadať školu, ale aj centrum poradenstva a prevencie o poskytnutie podporných opatrení.
Žiadosť o poskytnutie podporných opatrení k stiahnutiu pre zákonného zástupcu na:
https://nivam.sk/wp-content/uploads/2023/09/03-Ziadost-o-poskytnutie-PO.docx
Kontakt na Centrum poradenstva a prevencie, Kysucké Nové Mesto:
Spracoval: Ing. Marek Všetička, školský špeciálny pedagóg, koordinátor školského podporného tímu