Školský podporný tím
Význam ŠPT pre rozvoj inklúzie v školskom prostredí
Školský podporný tím a podporné opatrenia
Jedným z nástrojov realizácie inkluzívneho vzdelávania na našej základnej škole je systém podporných opatrení, ktorý umožňuje poskytnúť potrebnú podporu širšiemu okruhu detí, nielen tým so zdravotným znevýhodnením. Týmto spôsobom môžu podporu získať aj deti s ťažkosťami v oblasti jazykových a kognitívnych schopností, motivácie, emocionality alebo sociálnych zručností. Zámerom postupného zavádzania podporných opatrení je plnohodnotné zapájanie detí do výchovy a vzdelávania a rozvíjanie ich vedomostí, zručností a schopností. Podporné opatrenia môžu odporučiť školský podporný tím alebo triedna učiteľka, pričom o ich poskytnutie môže požiadať aj rodič.
Školský podporný tím (ŠPT), podľa § 84a zákona 138/2019 Z. z., je skupinou odborných zamestnancov (OZ) a pedagogických zamestnancov (PZ), ktorí sa podieľajú na vytváraní rešpektujúcej kultúry školy ako učiacej sa organizácie. Cieľom ŠPT je zabezpečiť inkluzívne vzdelávanie, ktoré je založené na rovnosti príležitostí a rešpektovaní výchovno-vzdelávacích potrieb detí, podporujúce ich aktívne zapojenie do vzdelávacieho procesu prostredníctvom podporných opatrení.
Školský podporný tím v systéme poradenstva a prevencie
Podporná úroveň prvých dvoch stupňov definuje činnosť ŠPT a OZ školy vo vzájomnej spolupráci so všetkými aktérmi školskej komunity. Podporná úroveň 3., 4. a 5.stupňa charakterizuje pôsobenie tímu odborných zamestnancov zariadenia poradenstva a prevencie.
Nový systém podporných opatrení poskytuje podporu vo výchove a vzdelávaní každému dieťaťu, ktoré čelí prekážkam. Možnosť uplatnenia konkrétnych podporných opatrení vychádza z posúdenia potrieb dieťaťa a určenia rozsahu podpory, ktorú potrebuje na rozvoj svojho potenciálu.
Podporná úroveň prvého stupňa
Činnosť podpornej úrovne 1. stupňa tvorí základ inkluzívnej zmeny v školách, ku ktorej ŠPT systematicky prispieva. Ide o univerzálnu preventívno-výchovnú činnosť, ktorá je poskytovaná všetkým deťom/žiakom materskej školy (ďalej len „MŠ“), základnej školy (ďalej len „ZŠ“) i strednej školy (ďalej len „SŠ“). Vykonáva ju učiteľ spolu s pedagogickým asistentom (ak mu je pridelený), v úzkej spolupráci so ŠPT, príp. OZ školy. Tí mu podľa potreby poskytujú konzultácie, metodické usmernenia, rady a pod. Ďalšími zainteresovanými sú vychovávateľ, ostatní pedagógovia, ktorí vstupujú do triedy, a zákonní zástupcovia.
Na našej základnej škole poskytujeme opatrenia v rámci prevencie na podporu fyzického a duševného zdravia, ako aj prevenciu rizikového správania. Cieľom týchto opatrení je systematicky posilňovať schopnosti žiakov, ktoré priamo ovplyvňujú ich optimálny vývin a formovanie primeraných postojov k fyzickému a duševnému zdraviu. Týmto prístupom sa snažíme znižovať prejavy rizikového správania a predchádzať vzniku porúch duševného a fyzického zdravia prostredníctvom aktivít zameraných na rozvoj subjektívnej pohody (psychickej, sociálnej a fyzickej).
Nezabúdame ani na preventívne aktivity, pri ktorých si pripomíname rôzne významné svetové dni, čo prispieva k osvetleniu dôležitých tém v oblasti zdravia a pohody. Týmto spôsobom sa snažíme vytvárať bezpečné a podporné prostredie pre všetkých žiakov našej školy.
Podporná úroveň druhého stupňa
Činnosti podpornej úrovne 2. stupňa poskytujú multidisciplinárne školský špeciálny pedagóg a odborní zamestnanci, ktorí môžu pôsobiť ako ŠPT (ak je ustanovený v škole podľa § 84a zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov). Tiež realizujú odbornú činnosť na škole v takom rozsahu, ktorý súvisí s výchovno-vzdelávacími potrebami dieťaťa/žiaka. Spolupracujú s PZ školy, zabezpečujú im metodickú podporu a poradenstvo pri práci s dieťaťom/žiakom, realizujú odborné činnosti smerom k deťom/žiakom, zákonným zástupcom, zúčastňujú sa na odborných konzíliách, vytvárajú podmienky spolupráce medzi školou, zariadeniami poradenstva a prevencie a subjektmi z iných rezortov (lekár, sociálny pracovník, kurátor a pod.).
Personálne zloženie nášho školského podporného tímu tvorí
Pedagogické asistentky
- Bc. Berešíková Jana
- Mgr. Capková Kristína
- Mgr. Mičicová Zuzana
- Mgr. Remišová Jana
- Bc. Várošová Nikola
Výchovná a kariérová poradkyňa
- Ing. Obernauerová Jana
Koordinátorka prevencie
- Mgr. Kubalová Mária
Školská špeciálna pedagogička
- Mgr. Szajková Mária
Práca školského podporného tímu (ŠPT) je úzko previazaná s aktivitami všetkých pedagogických pracovníkov. Cieľom je vytvárať podmienky, aby sa každé dieťa mohlo maximálne rozvíjať, a aby všetky zložky školy mohli efektívne fungovať v inkluzívnom prostredí.
Hlavné úlohy školského podporného tímu sú
- Vyhľadávanie a identifikácia zdrojov a rizík u detí.
- Koordinovanie a rozvoj inkluzívneho vzdelávania,
- Preventívne aktivity s celými triedami a depistáž.
- Poradenstvo a vzdelávanie učiteľov a rodičov.
- Mentoring pedagogických asistentiek.
- Aktívna spolupráca s poradenskými zariadeniami.
- Pravidelné tímové porady.
Konkrétne podporné opatrenia, ako aj ďalšie sprievodné dokumenty na pomoc školám a školským zariadeniam prináša Katalóg podporných opatrení.
Proces prideľovania podporného opatrenia (PO)
Krok č.1 – písomná Žiadosť o Vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia – žiadateľom môže byť zákonný zástupca dieťaťa, plnoletý žiak, pedagogický alebo odborný zamestnanec so súhlasom zákonného zástupcu.O vyjadrenie možno požiadať písomne, aj elektronicky bez kvalifikovaného elektronického podpisu použitím informačného systému, ak to škola umožní.
Krok č. 2 - Riaditeľ školy dá vypracovať Vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia – vyjadrenie vypracuje učiteľ, školský špeciálny pedagóg alebo odborný zamestnanec školy, odborný zamestnanec zariadenia poradenstva a prevencie, v opodstatnených prípadoch aj všeobecný lekár. Vyjadrenie následne riaditeľ pošle žiadateľovi.
Krok č. 3 - Žiadosť o poskytnutie podporného opatrenia – Žiadateľ po obdržaní vyjadrenia môže požiadať o poskytnutie PO v rozsahu, ako je uvedené vo vyjadrení.
Krok č. 4 - Vyjadrenie riaditeľa školy o poskytnutí podporného opatrenia (do 10 dní, v odôvodnenom prípade do 20 dní) – riaditeľ školy prehodnotí podmienky školy potrebné na poskytnutie PO uvedených vo Vyjadrení na účel poskytnutia PO a v uvedenom rozsahu poskytnutia PO (personálne, priestorové, materiálno-technické a finančné podmienky). Riaditeľ školy sa nevyjadruje k opodstatnenosti PO, ale len k tomu, či má alebo nemá možnosť PO zabezpečiť.
Súhrnné informácie k zavádzaniu podporných opatrení do škôl a školských zariadení poskytuje webová stránka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) - https://podporneopatrenia.minedu.sk/